"Przygoda z przyrodą" to program dedykowany dla dzieci i rodziców chcących przeżyć górską przygodę z przyrodą.
Podczas warsztatów dzieci będą eksperymentować, pobierać i badać próbki, rozpoznawać rośliny, skały i zwierzęta. Edukatorzy dostosowują swój język i sposób opisu przyrody do poziomu zrozumienia dzieci - używają plastycznego języka i licznych ćwiczeń praktycznych. Jednym z elementów programu jest wycieczka spod Nosala w stronę Kuźnic w celu poznania fauny i flory Tatr.
Zapraszamy również na Warsztaty kulinarne
PRZYKŁADOWY PROGRAM godzinowy
- 10.00 Spotkanie organizacyjne w Karczmie Nosal, ul. Balzera 30
- 10.20 "Przygody na świeżym powietrzu"
- 12.00 Wycieczka do Kuźnic - poznanie fauny i flory Tatr
- 13.00 Strefa Małego Badacza
- 13.30 Obiad dla dzieci w Karczmie Nosal
- 14.00 Zakończenie warsztatów
OPIS atrakcji
"PRZYGODY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU"
O orientacji w terenie. Edukatorzy uczą dzieci jak znajdować miejsca na mapie, opisują panujące warunki pogodowe takie jak wiatr, nasłonecznienie i temperaturę. Podczas zajęć używamy m.in kompasów, wiatromierzy i termometrów.
O tym co w trawie piszczy. Łąka to podstawowy ekosystem Podhala. Jest ona pełna kwiatów, traw i zwierząt polnych. Dzieci przyglądają się roślinności i faunie łąk. Mają do dyspozycji próbniki do których mogą kolekcjonować liście, nasiona i fragmenty roślin. Edukatorzy pomagają zrozumieć ten wspaniały mikro-świat.
O tym co w lesie. W lesie widzimy różne gatunki drzew, liści, igieł i pni. Edukatorzy opowiadają o funkcjach lasów i jego problemach. Uczymy się o dzięciołach i o kornikach. Opisujemy budowę liścia oraz igliwia. Dzieci używają lup i szkieł powiększających. Korzystamy z dalmierzy, linijek, taśmy mierniczej.
O czystej wodzie. Woda to źródło i podstawa życia człowieka. Pobieramy próbki wody i badamy jej czystość (m.in pH, ilość składników rozpuszczonych). Dowiadujemy się czym są źródła. Mierzymy temperaturę i wykonujemy eksperyment prędkości przepływu strumienia.
O tym co pod nogami. Edukatorzy uczą nas o glebach i skałach. Dzieci wraz z edukatorami wiercą otwory glebowe z których pobierają próbki skał i gleb. Uczymy się rozpoznawać rodzaje skał oraz oglądamy przykłady skamieniałości.
STREFA MAŁEGO BADACZA
Dzieci zajmują się analizą próbek i materiałów z użyciem m.in mikroskopów.
Cena:
- 95 zł dziecko
Cena zawiera:
- wykonanie przez doświadczonych edukatorów
- materiały edukacyjne t.j. mierniki, narzędzia, próbniki oraz materiały jednorazowe
- pamiątkową kartę badań
- obiad dla dzieci w Karczmie Nosal
Minimalny wiek uczestników: 5 lat. Młodsze dzieci mogą być biernymi uczestnikami warsztatów wraz z rodzicem/opiekunem, lecz bez dedykowanego dla nich programu edukacyjnego, materiałów i czasu edukatorów.
Odzież i obuwie. Słoneczny dzień: zalecamy czapeczki z daszkiem, wygodne sportowe obuwie, zastosowanie kremu z filtrem. Deszczowy dzień: prosimy o wyposażenie dzieci w peleryny z kapturem i kalosze