(normalny)
(ulgowy)
(dzieci do 6 roku życia)

Kopalnia Soli w Wieliczce jest ogromną atrakcją zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Podczas wycieczki trasą turystyczną podziwiamy wspaniałe kaplice, urokliwe podziemne jeziorka, oryginalne urządzenia, a także ślady prac górniczych.

Kopalnia Soli w Wieliczce jest ogromną atrakcją zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Podczas wycieczki trasą turystyczną podziwiamy wspaniałe kaplice, urokliwe podziemne jeziorka, oryginalne urządzenia, a także ślady prac górniczych.

Proponowany program wycieczki

10.00 Wyjazd z Zakopanego (mapa przystanków)
13.00 Przyjazd do Wieliczki, czas wolny
14.10 Zwiedzanie Kopalni Soli oraz Muzeum Żup Krakowskich
17.10 Czas wolny
18.00 Wyjazd z Wieliczki
20.00 Planowany powrót do Zakopanego

Opis atrakcji

Kopalnia Soli Wieliczka oraz Muzeum Żup Krakowskich

Kopalnia jest jedynym na świecie czynnym bez przerwy, od średniowiecza do chwili obecnej, obiektem górniczym. Jej oryginalne wyrobiska - chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby - o łącznej długości około 300 km usytuowano na 9 poziomach sięgających do głębokości ponad 300 metrów.

Po zwiedzaniu Kopalni udamy się do jednego z największych muzeów górniczych w Europie. Podczas spaceru zapoznamy się z historią Wieliczki oraz górnictwem soli, a także rozwojem techniki kopalnej. Pobyt w obiekcie solnym jest szczególnie korzystny dla osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych oraz z alergią. Warto zaznaczyć, że w dniu 8 września 1978 roku Kopalnia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Trasa turystyczna

Podczas wycieczki z przewodnikiem można podziwiać wspaniałe kaplice, urokliwe podziemne jeziorka, oryginalne urządzenia i sprzęt, a także ślady prac górniczych, które dają wyobrażenie o zmaganiach ludzi z żywiołem. Udostępniony do zwiedzania odcinek to 3,5 km trasa na głębokości od 64 do 135 m. Podczas spaceru posłuchamy licznych legend, a także zobaczymy ponad 20 komór w tym jedną z najpiękniejszych - Kaplicę św. Kingi.

Średni czas spędzony w kopalni wynosi ok. 3 godzin. Zalecamy zabrać cieplejszą odzież, ponieważ temperatura w kopalni waha się pomiędzy 14-16°C. Należy pamiętać również o wygodnym obuwiu, gdyż do pokonania jest ok. 800 schodów.

Dodatkowa informacja o opłatach

Cena zawiera:
  • przejazd autokarem lub busem
  • opiekę pilota
  • przewodnika po kopalni 
Dodatkowo płatne:

bilet wstępu do Kopalni Soli w Wieliczce

Jednodniowe wycieczki w Polsce