(normalny)
(ulgowy)
(dzieci do 6 roku życia)

Zamek w Pszczynie to jeden z najstarszych zamków w Polsce, niewątpliwa perła Śląska, która urzeka pięknem wnętrz i architekturą. Majestatyczne żubry to największe ssaki lądowe w Europie.

Zamek w Pszczynie to jeden z najstarszych zamków w Polsce, niewątpliwa perła Śląska, która urzeka pięknem wnętrz i architekturą. Majestatyczne żubry to największe ssaki lądowe w Europie.

Proponowany program wycieczki

08.00 Wyjazd z Zakopanego (mapa przystanków)
12.15 Zwiedzanie Muzeum Zamkowego w Pszczynie
13.45 Zwiedzanie Zagrody Żubrów
14.45 Czas wolny na rynku
16.00 Zwiedzanie Skansenu Wsi Pszczyńskiej
17.30 Wyjazd z Pszczyny
20.30 Planowany przyjazd do Zakopanego

Opis atrakcji

Zamek w Pszczynie

Zamek w Pszczynie to niewątpliwie „perełka” województwa Śląskiego. Powstał w miejscu piętnastowiecznego obronnego zamku i, na przestrzeni dziejów, był wielokrotnie przebudowywany. Zamek szczęśliwie przetrwał II wojnę światową. Zachował oryginalny wygląd i wyposażenie co czyni go jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce.

Zagroda Żubrów

Pokazowa Zagroda Żubrów powstała na terenie zabytkowego parku, zaledwie kilkaset metrów od pszczyńskiej starówki. Można się w niej zapoznać ze zwyczajami żubra, który jest największym ssakiem w Europie. W Zagrodzie żyją także inne zwierzęta zamieszkujące tereny południowej Polski m.in. muflony, jelenie, sarny.
Po I wojnie światowej wszystkie wolnożyjące żubry zostały wybite. W 1923 roku powstało Międzynarodowe Towarzystwo Ochrony Żubra, którego celem było odtworzenie dziko żyjącej populacji żubrów.  Do tego celu wykorzystano 12 dokładnie wyselekcjonowanych osobników, z czego 4 to właśnie żubry pszczyńskie.

Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej

Skansen powstał w połowie lat 70-tych ubiegłego wieku. Zgromadzono w nim kilkanaście obiektów architektury drewnianej, będącej ostatnim świadectwem tradycyjnej zabudowy wiejskiej ziemi pszczyńskiej. Jego wyjątkowość drzemie w zabytkowych chatach, z których większość to budynki z oryginalnych materiałów. W ich wnętrzach zebrano wiele autentycznych sprzętów rolniczych, rzemieślniczych oraz narzędzia codziennego użytku. Zagroda Wsi Pszczyńskiej posiada wysoką wartość kulturalną, historyczną i etnograficzną i zaliczana jest do unikalnych atrakcji turystycznych województwa śląskiego.

Dodatkowa informacja o opłatach

Cena zawiera:
  • przejazd autokarem lub busem
  • opiekę pilota
  • przewodnika w zamku
  • przewodnika w zagrodzie żubrów i w skansenie
Dodatkowo płatne:
Bilet wstępu Muzeum Zamkowe w Pszczynie
Bilet łączony - Zagroda Żubrów oraz Skansen Wsi Pszczyńskiej